Cera naczynkowa: jak ją pielęgnować?


Może sprawić sporo problemów, tym bardziej, że nieestetyczne pajączki na twarzy uwielbiają pojawiać się w najmniej oczekiwanym momencie. A że pękające naczynka są coraz bardziej widoczne, walka o utrzymanie cery w dobrym stanie jest dla wielu kobiet priorytetem. Co można zrobić w chwili, gdy cera naczynkowa przekreśla nasze starania o piękny wygląd?
Osłabione naczynka to poważny problem, a szpecące twarz pajączki są utrapieniem wielu kobiet. Na szczęście coraz szersza wiedza na temat tego problemu sprawia, że odpowiednia pielęgnacja cery z pękającymi naczynkami staje się coraz łatwiejsza.

Skąd biorą się problemy z pajączkami?
Główną przyczyną powstawania nieestetycznych pajączków są kruche, rozszerzone i pękające naczynka krwionośne. Dlaczego taki problem może nam utrudnić życie? W przypadku niektórych kobiet za problemy takie mogą odpowiadać czynniki genetyczne, jednak zazwyczaj okazuje się, że problemy z naczynkami są związane z otaczającym nas środowiskiem. Zanieczyszczone powietrze ma przecież ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i na nasz wygląd. Nie można też pomijać wpływu hormonów, a w szczególności estrogenu, na naczynka krwionośne. Często okazuje się, że pękające naczynka krwionośne to efekt sięgania po leki hormonalne lub po tabletki antykoncepcyjne.

Czynniki, które sprzyjają pajączkom
Osoby, które mają problemy z cerą naczynkową, muszą postępować bardzo ostrożnie. Dlaczego? Bo w naszym otoczeniu nie brak czynników, które sprzyjają nasilaniu się problemów z pękającymi naczynkami, a tym samym – doprowadzają do powstawania rumieńców i nowych pajączków. Warto tu podkreślić, że jest to problem nie tylko związany z estetycznym wyglądem, ale i z samopoczuciem. Wśród tych dolegliwości, które pojawiają się w przypadku cery naczynkowej, znajdują się przecież i dolegliwości związane ze swędzącą skórą, i opuchlizną. Kiedy zazwyczaj pojawiają się takie problemy? Wiatr, niska temperatura lub kontakt skóry ze zbyt ciepłym powietrzem – oto główne przyczyny nasilania się problemów z pękającymi naczynkami. Gorąca, mocna kawa, ostre przyprawy, silne emocje – oto kolejne czynniki, które mogą mieć bardzo zły wpływ na cerę z tendencją do pajączków.

Odpowiednia pielęgnacja – o czym koniecznie trzeba pamiętać?
Odpowiednia pielęgnacja w przypadku cery naczynkowej jest ważna z kilku względów. Ograniczenie problemów z pajączkami to lepszy wygląd i samopoczucie, to również szansa na uniknięcie dalszych komplikacji. Warto pamiętać, że osoby mające problemy z pękającymi naczynkami są jednocześnie narażone na takie problemy dermatologiczne, jak trądzik różowaty. Na czym polega zatem odpowiednia pielęgnacja takiej cery? Przede wszystkim na unikaniu tych czynników, które mogą podrażnić skórę i przyczynić się do nasilenia problemów z pajączkami. Dotyczy to m. in. wyboru odpowiednich kosmetyków. Nie mogą one drażnić skóry, stąd też obecność zbędnych barwników, substancji zapachowych i alkoholu jest niewskazana. Osoby, które mają problemy z pękającymi naczynkami, muszą też zrezygnować z peelingów mechanicznych i zastąpić je delikatnymi peelingami enzymatycznymi. Warto też zrezygnować z wysuszających preparatów przeciwłojotokowych, tak chętnie stosowanych przez kobiety walczące z cerą tłustą.

Jakie kosmetyki są zatem zalecane przy cerze z pękającymi naczynkami?
Podstawa to te kosmetyki, które są w stanie ochronić skórę przed szkodliwym wpływem środowiska. A chronić należy się i przed mrozem oraz wiatrem, i przed promieniami słonecznymi. Warto zapamiętać, że dobry krem ochronny to najważniejszy kosmetyk, jaki powinien się znaleźć w kosmetyczne osoby mającej problemy z cerą naczynkową. Warto też sięgać po kremy nawilżające oraz te, które pomagają łagodzić uciążliwe podrażnienia. Nie brak też na rynku takich kosmetyków, dzięki którym można połączyć codzienną pielęgnację cery z kuracją, która będzie wzmacniać naczynia krwionośne. Im szczelniejsze staną się naczynka, tym niej problemów z pajączkami. Ważną rolę w takiej kuracji mogą odegrać te kremy, w których znajdują się witamina C oraz witamina E. Pomocne mogą się też okazać te suplementy diety, dzięki którym można od wewnątrz wspierać kruche naczynka.

Cera naczynkowa to wielkie wyzwanie dla każdej kobiety, która marzy o pięknym i atrakcyjnym wyglądzie. Choć walka o utrzymanie takiej cery w dobrym stanie nie jest zbyt łatwa, dzięki dobrze dobranym kosmetykom i wytrwałości, można osiągnąć wiele wspaniałych rezultatów.