Refleksologia, sprawdź co to jest i zobacz czy może wpłynąć na twoje życie?

refleksologia

Refleksologia (praca na stopach) przypomina z pozoru masaż . Uznaje ona , że na stopach człowieka są refleksy – miejsca odpowiadające organom i częściom ciała . Najczęściej dotyczy stóp (tam jest najwięcej punktów i zabiegi są najbardziej efektywne), ale może też dotyczyć dłoni i twarzy.  Odpowiedni „masaż” tych miejsc wywołuje reakcję organizmu.

Skąd się wzięła? Refleksologia to nic nowego. Pierwsze informacje o niej  pojawiły się  w Egipcie około 2300 p. n. e.  w formie naściennych malowideł.  Jest też jedną z gałęzi medycyny chińskiej. W której dużą role odgrywa równowaga organizmu. A jej zaburzenie może być przyczyną chorób.

Jak jest teraz ? Współcześnie w wielu krajach refleksologia rozwija się. W Australii refleksologia jest terapią wspomagająca leczenie i jest praktykowana w szpitalach.  W Chinach jest oficjalnie uznana przez tamtejsze władze jako  terapia, pomagająca w leczeniu niektórych chorób i terapia profilaktyczna. W tym kraju przeprowadzono wiele badań, które dotyczą meridianów („kanałów życia”, powiązanych z refleksami). Publikuje się je w języku chińskim dlatego mamy   utrudniony dostęp do takich publikacji. W Polsce niestety  jeszcze mało znana.  Została wprowadzona na listę zawodów dopiero  w 2005 roku.

Uwaga: Refleksologia  to tylko dodatek do akademickiej medycyny. Nie może jej zastępować. W przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.  

Jak to wygląda ? Podczas zabiegu refleksolog milimetr po milimetrze „rozmasowuje” stopy ( ewentualnie twarz lub dłonie) . Są różne techniki, jednak najbardziej popularny jest „przesuwny” ruch kciuka w pierwszym stawie. Podczas pracy kciukiem może napotkać na obolałe , twardsze miejsca, one sugerują części ciała, które nie działają sprawnie. Lewa stopa odzwierciedla lewą część ciała człowieka, a prawa – prawą. Wyodrębnia się poszczególne refleksy dla  układów  kostnego, sercowo-naczyniowego, rozrodczego, limfatycznego, trawiennego, moczowego i gruczołów wewnętrznego wydzielania. Pomocne tutaj są mapy refleksologiczne, stworzone na podstawie doświadczeń autorytetów z tej dziedziny, którzy pomogli wielu ludziom w ich problemach.

Najważniejsze korzyści z refleksologii:

Pomaga w osiągnięciu równowagi organizmowi, gdy ta jest zaburzona. Odblokowują się kanały życia meridiany.  Działa jak akupunktura, jednak nie używamy igieł, działamy naciskiem wiec nieinwazyjne. Rozmasowanie refleksu działa terapeutycznie na dany narząd.

Ciekawostka: Francuscy lekarze w 1985 udowodnili w swoimi badaniami, że meridiany istnieją, a ich położenie jest takie jak na chińskich rycinach. Japończyk Dr. Hiroshi Motoyama przeprowadził badania  na strefach energetycznych i meridianach. Użył mechanizmu (własnej roboty)mierzącego impulsy elektryczne w zakończeniu meridianów. Praca Motoyamy  potwierdziła, że gdy punkt meridianowy jest zablokowany , dochodzi do zatoru energii. Ten z kolei może doprowadzić do problemów z danym organem.  Jeśli przywrócony zostanie stan równowagi,  może rozpocząć się proces naprawczy.

Poprawia krążenia krwi, pobudza do pracy organizm i organy które odpowiadają za wydalanie toksyn. Dlatego pomaga gdy chcemy się oczyścić.

Relaks i odprężenie. Komórki mózgowe wytwarzają endorfiny i poprawia się nastrój. Opłaca się to bo oprócz chwilowej przyjemności  likwidujesz stres, który sprzyja chorobom. (Przyjmuje się że stres może być podłożem większości chorób).

Coraz częściej można się spotkać z ofertą  refleksologii w salonach kosmetycznych. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości jest wykorzystywana aby maksymalnie zrelaksować, pobudzić krążenie i prace organizmu, szczególnie skóry.

Pomiędzy zabiegami musi być czas na regeneracje organizmu. Dlatego przeprowadza się je nie częściej niż 2,3 razy w tygodniu. Trudno określić dokładną ilość zabiegów, bo jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb. Średnio jest to od 6-8 zabiegów. Orientacyjny  czas trwania zabiegu to ok. 45 minut.

Czasami zabiegi refleksologii nie są wskazane : Przeciwwskazania:

  • ciąża
  • ciężkie infekcje przebiegające gorączką, stany zapalne
  • choroby zakaźne
  • cukrzyca
  • grzybica stóp i inne zmiany infekcyjne, skórne stóp
  • stany pourazowe stóp (złamania, zwichnięcia, uszkodzenia stopy)
  • zakrzepica żył, zmiany żylakowate stóp, stany zapalne naczyń żylnych,
  • stany ostre wymagające leczenia operacyjnego, stan bezpośredni przed lub po zabiegach chirurgicznych
  • pacjenci przed i po przeszczepach narządów
  • stan bezpośrednio po obfitym posiłku,

Każdy może reagować na zabieg inaczej. Jedni nie odczują nic, inni same przyjemne skutki masażu np. odprężenie, błogość, relaks.  Mogą się pojawić też niezbyt przyjemne efekty uboczne, takie jak np: oblanie potem, dreszcze, uczucie zimna, ból głowy, zmęczenie i inne. Dobrze przed zabiegiem wykonać sobie pedicure. Praca na stopach będzie bardziej komfortowa dla obydwu stron.